Kubuś Puchatek

Żłobek Miejski Nr.1 w Świnoujściu

MENU

Wskazówki dla rodzicówdata aktualizacji 28.11.2013r.

  • nie przenoś do żywienia małych dzieci zasad żywienia dorosłych, a głównie ograniczania tłuszczu, cholesterolu, jajek, a także żywienia wyłącznie produktami o dużej zawartości błonnika (razowe pieczywo, grube kasze, otręby, duża ilość surowych warzyw). Do wieku przedszkolnego dzieciom nie ogranicza się łatwo strawnych tłuszczów (masło, oleje) i cholesterolu, gdyż uczestniczą one w budowie układu nerwowego i innych tkanek organizmu.
  • nie sól i nie dosładzaj nadmiernie potraw dla dzieci gdyż wykształca to nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które później sprzyjają nadwadze i nadciśnieniu
  • nie unikaj produktów uważanych za alergizujące bez wyraźnych wskazań, dziecko powinno próbować i przyzwyczajać się do różnorodnych produktów, chyba że wykazuje alergie pokarmowe. Zbyt monotonna dieta prowadzi do niedoborów i ogranicza apetyt malucha.
  • nie przejmuj się naturalnym szczupleniem sylwetki dziecka w okresie wzmożonego wzrostu. Nie świadczy to o niedożywieniu, ale o zużywaniu rezerw energetycznych (tkanki tłuszczowej) na cele budulcowe.
  • nie rozdrabniaj nadmiernie produktów, bo choć przyspiesza to spożycie posiłku przez dziecko, to nie pozwala mu nauczyć się gryźć twardsze pożywienie. W przyszłości może niechętnie jeść produkty wymagające gryzienia.
  • ucz dziecko samodzielności w podejmowaniu decyzji żywieniowych, pozwalaj mu wybrać co będzie jadło, proponując dwa pełnowartościowe posiłki do wyboru.
  • nie przekarmiaj dziecka - szanuj jego apetyt. Pamiętaj, Ty decydujesz o tym, co dziecko je, a dziecko decyduje o tym, ile zje.
  • podawaj kefiry i jogurty, gdyż te produkty mleczne zawierają probiotyki, czyli żywe kultury „dobrych” bakterii, które zwalczają bakterie chorobotwórcze. W sezonie zimowym ( i nie tylko) poprawiają odporność malucha i sprawiają, że łatwiej opiera się on chorobotwórczym zarazkom.
Bibliografia:
  1. „Zalecenia żywieniowe dla dzieci 1-3 lat." P.W.Wąsikiewicz
  2. „Żywienie dzieci od 1 do 3 roku życia" Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
  3. "Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia" – Instytut Matki i Dziecka

Na co warto zwrócić uwagę, gdy Twoje dziecko chodzi do żłobka?data aktualizacji 19.06.2014r.

  • Pamiętaj, że dieta w żłobku i w domu powinna się uzupełniać. Zachęcamy Cię do codziennego zapoznawania się z jadłospisem w placówce i zaproponowanie dziecku kolacji, składającej się z produktów/ potraw, które danego dnia nie wystąpiły w żłobku.
  • Zwróć uwagę na napoje, do jakich dziecko ma dostęp w trakcie pobytu w żłobku. Warto zadbać o nielimitowany dostęp do niskozmineralizowanej lub źródlanej wody. Podawanie dużych ilości słodzonych herbat, kompotów, soków lub wody z sokiem znacznie podwyższa kaloryczność diety dziecka.
  • Jeśli w domu podajesz dziecku gorzką herbatę lub kompot bez dodatku cukru, zapytaj czy istnieje możliwość podawania niedosładzanych napojów także w żłobku.
  • Gdy podczas odbierania dziecka ze żłobka, dowiesz się, że Twoja pociecha nie zjadła obiadu lub podwieczorku, nie proponuj mu w szatni słodkich bułek, batoników, herbatników czy słodzonych napojów. Warto mieć przy sobie owoc, który możesz podać, jeśli dziecko jest bardzo głodne, a domu zaproponuj pełnowartościowy posiłek.
  • Codzienne żywienie w żłobku ( 4 posiłki – śniadanie, II śniadanie, obiad i podwieczorek), powinno dostarczać 75% dziennego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Zwróć na to uwagę podając kolację oraz staraj się nie podawać przekąsek w między czasie.
  • Pamiętaj, że zwyczaje i nawyki ukształtowane w pierwszych latach życia pozostają na całe życie!
Nutricia - zdrowo jemy, zdrowo rosniemy

"Kubuś Puchatek" Żłobek Miejski Nr.1 w Świnoujściu © 2014