Żywienie niemowląt
W żłobku:
- używa się mieszanek z mleka modyfikowanego, których skład jest w mniejszym lub większym stopniu upodobniony do mleka kobiecego.
- używa się mleko modyfikowane: przystosowane składem dla dzieci w pierwszych dniach i tygodniach życia niemowlęcia (mleko początkowe) oraz mleko przeznaczone dla niemowląt po 4-tym miesiącu życia (mleko następne) (Bebiko, Laktowit, Bebilon, Humana, Nan i inne), mieszanki mleczne zawierające mleko modyfikowane oraz dodatek kleiku ryżowego lub gryczanego (Bebiko 2R, Bebiko 2GR, Laktowit 2R/2GR i inne).
- Dziecku karmionemu sztucznie mlekiem modyfikowanym podaje się w 4-tym miesiącu życia soki owocowe (z jabłek, marchwi).
- W 5-tym miesiącu wprowadza się mieszanki mleczne z dodatkiem ryżu, kaszy gryczanej lub kukurydzy (bez glutenu) oraz zupę jarzynową.
- W 6-tym miesiącu dodaje się do zupy przetarte mięso (indyk, kurczak).
- Pieczywo (żytnie, pszenne) - zawierające gluten wprowadza się w 11 miesiącu.
- Do końca 1 roku życia dziecko otrzymuje tylko mleko modyfikowane.
- Starszym dzieciom podajemy na przemian mleko pasteryzowane w kartonie / mleko modyfikowane
- Woda używana do uzupełnienia proszku mlecznego jest bardzo dobrej jakości, pozbawiona bakterii chorobotwórczych, szkodliwych azotów i azotynów oraz nadmiaru soli mineralnych.
Bibliografia:
- „Zalecenia żywieniowe dla dzieci 1-3 lat." P.W.Wąsikiewicz
- „Żywienie dzieci od 1 do 3 roku życia" Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
- "Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia" – Instytut Matki i Dziecka