Kubuś Puchatek

Żłobek Miejski Nr.1 w Świnoujściu

MENU

Zasady układania jadłospisudata aktualizacji 28.11.2013r.

  • I śniadanie: zupa mleczna, lub ciepły napój mleczny (kawa zbożowa, kakao, bawarka), pieczywo z masłem, wędliną, serem lub jajkiem; z dodatkiem zieleniny, dodatkiem warzyw. Owoce.
  • II śniadanie: produkty białkowe (mleko, jogurty, budynie, kisiele) lub warzywne, soki owocowe.
  • Obiad: Zupa, drugie danie, deser.

Zupy gotowane na wywarach jarskich ( zupy o wyraźnym smaku, jak pomidorowa, ogórkowa, barszczyk czerwony) i zabielane jogurtem naturalnym, mlekiem, śmietanką i ewentualnie zagęszczane mąką. Drugie danie zawiera: warzywa, produkt białkowy ( mięso, ryba), węglowodanowy ( ryż, ziemniaki, kluski, kasza, makaron). Deser to kompot lub porcja świeżych owoców sezonowych.

  • Podwieczorek: mały posiłek słodki: koktajl mleczny, mus owocowy, galaretka, sok warzywno-owocowy, owoce, herbatniki, kremy z kaszki manny, mleczko zapiekane, koktajle owocowe na bazie jogurtu naturalnego lub kefiru z dodatkiem owoców.
  • Kolacja: powinna być posiłkiem gotowanym. Mogą to być gotowane warzywa i produkty warzywno-mięsne, ale też pieczywo i napoje z dodatkiem mleka.

Porcje powinny być niewielkie, lepiej gdy dziecko będzie chciało dokładkę, niż jeśli będzie zmuszane do jedzenia. Jeśli chcemy aby dziecko zjadało posiłki główne, nie należy mu nic podawać między posiłkami. Przed jedzeniem należy unikać męczących, dalekich spacerów, a po zabawie umożliwić dziecku 10-15 minutowy odpoczynek. Należy również zwracać uwagę, aby dziecko nie oczekiwało zbyt długo przy stole na posiłek.

Pamiętajmy, że przyzwyczajenia i preferencje żywieniowe z dzieciństwa mogą rzutować na nasze zwyczaje związane z żywieniem przez całe życie. Poza tym niedbałość w diecie dziecka może ograniczać kluczowe dla rozwoju składniki odżywcze (białko, wapń, żelazo, witaminy), przez co nasza pociecha nie osiągnie maksimum swych możliwości, może też mieć gorszą kondycję, samopoczucie i mniejszą odporność na choroby. Racjonalne żywienie jest ważne w każdym wieku, ale dla takiego malucha może być kluczowe dla rozwoju.

Bibliografia:
  1. „Zalecenia żywieniowe dla dzieci 1-3 lat." P.W.Wąsikiewicz
  2. „Żywienie dzieci od 1 do 3 roku życia" Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
  3. "Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia" – Instytut Matki i Dziecka

"Kubuś Puchatek" Żłobek Miejski Nr.1 w Świnoujściu © 2014